Jak rozpoznać rwę kulszową?
Rwa kulszowa jest to zespół objawów pochodzących z podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego czy też jego korzeni. Przy problemach z rwą kulszową występuje drętwienie, mrowienie i rwący ból w pośladku, który promieniuje na nogę. Mogą przy tym pojawić się objawy neurologiczne: drętwa noga lub opadanie stopy. Rwa kulszowa pojawia się nagle i zwykle atakuje tylko jedną stronę ciała. Kiedy masz przeszywający oraz paraliżujący ból pleców i nóg, ból dolnej części pleców, z tyłu uda i łydki, drętwienie lub mrowienie części nogi, trudności w poruszaniu nogą lub stopą, nie możesz wyjść z łóżka, masz rwę kulszową. Przy rwie kulszowej nawet podczas kichnięcia, odczuwasz silny ból.
Jakie są przyczyny rwy kulszowej?
Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy lub na tworzące go korzonki nerwowe, czyli nerwy w kręgosłupie. Przeważnie za ucisk i zapalenie korzonków w kręgosłupie odpowiedzialna jest dyskopatia lędźwiowa, czyli przepuklina kręgosłupa. Przepuklina kręgosłupa to nic innego jak wypadnięcie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Kiedy dysk uciska na nerw, powoduje obrzęk, silne zapalenie i niedokrwienie. Rwie kulszowej sprzyja zwyrodnienie kręgosłupa, długotrwałe siedzenie, noszenie ciężkich ładunków, prowadzenia pojazdu mechanicznego przez dłuższy czas, zwyrodnienia kostne, otyłość, stres, cukrzyca i wysoki wzrost.
Jak leczyć rwę kulszową?
W trakcie ostrego bólu promieniującego do kończyny dolnej stosuje się leczenie zachowawcze. Zalecany jest odpoczynek, który nie oznacza zupełnego braku aktywności. Należy odciążyć kręgosłup. Należy zażywać leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie. Leczenie ostrego bólu kręgosłupa odbywa się w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, u lekarza rodzinnego. Skutecznym elementem leczenia dolegliwości jest rozpoczęcie wczesnej rehabilitacji, w Gabinecie Lekarskim, który prowadzi Janusz Kaliski, ale dopiero po ustąpieniu najbardziej uciążliwych dolegliwości. Jako uzupełnienie terapii stosuje się także zabiegi fizykoterapeutyczne: krioterapię, ultradźwięki i elektrostymulację. Po zakończeniu pracy z rehabilitantem kontynuuj ćwiczenia w domu, zgodnie z jego zaleceniami, nawet kiedy objawy bólowe ustąpią. Przy długotrwałym utrzymywaniu się bólu czy wystąpienia objawów: brak czucia w obrębie kończyny dolnej, osłabienia mięśni lub zaburzenia zwieraczy, pozostaje operacyjne leczenie.
Jak zapobiegać rwie kulszowej?
Aby zapobiegać wystąpieniu rwy kulszowej, musisz przede wszystkim dbać o kręgosłup. Regularnie uprawiaj sport, by wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe, wspomagające zachowanie prawidłowej sylwetki. Dbaj o odpowiednią postawę ciała, wykonując pracę siedzącą, ustaw biurko i krzesło tak, żebyś nie musiał się pochylać. Jeśli wykonujesz pracę fizyczną, rozkładaj obciążenie i unoś przedmioty, utrzymując wyprostowane plecy, przy zgiętych kolanach. Istotnym elementem w zapobieganiu bólów kręgosłupa jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Im większe obciążenie jest nakładane na kręgosłup, tym szybciej krążki międzykręgowe tracą swoją elastyczność.