Pacjentom, u których występuje bolesność stawu albo zablokowanie jego ruchomości ortopedzi często zalecają wykonanie artroskopii. W związku z tym, że zalicza się ją do zabiegów chirurgicznych, wiele osób obawia się, w jaki sposób przebiega. Warto jednak podkreślić, że jest ona nieinwazyjna, a poddani jej pacjenci szybko odzyskują sprawność. W jaki sposób przebiega? Kiedy najczęściej się ją wykonuje?
Jakie są wskazania do przeprowadzenia artroskopii kolana?
Najczęściej zabiegowi artroskopii kolana poddawane są osoby, które wcześniej przeciążyły staw w jego obrębie. Ortopedzi nierzadko decydują się na jego przeprowadzenie również u pacjentów po urazach — w takim przypadku mamy do czynienia m.in. z uszkodzeniami chrząstek więzadłowej oraz stawowej. Oprócz tego do najczęściej spotykany wskazań należą:
- zmiany zwyrodnieniowe,
- ciała obce, które dostały się do stawu,
- zapalenie stawów.
Na artroskopię kolana możemy zostać skierowani także w przypadku wykrycia zmian nowotworowych. Należy jednak pamiętać, że o jej wykonaniu musi zadecydować ortopeda. W Zakopanem konieczność przeprowadzenia zabiegu określa m.in. lekarz Janusz Kaliski.
Przebieg artroskopii kolana
Artroskopię kolana przeprowadza się w sali operacyjnej. Przed przystąpieniem do jej wykonania pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Pozostaje on w pozycji leżącej albo siedzącej, w czasie gdy lekarz dokonuje niewielkich nacięć, przez które później wprowadzana jest specjalna kamera i niewielkie narzędzia. Ortopeda ma możliwość zobaczenia stawu kolanowego na monitorze.
W razie konieczności przeprowadzane są procedury lecznicze zależne od problemu, z jakim pacjent zgłosił się do lekarza. Zazwyczaj jeszcze tego samego dnia można wrócić do domu, pamiętając jednak o zaleceniach wskazanych przez ortopedę.